Skip to main content
Pigmentové škvrny - ilustrácia

Ošetrenie pigmentových škvŕn

Ihlou a bez ihly

Prioritou jesennej a zimnej kozmetickej terapie sú v dôsledku letných dovoleniek a nadmerného pobytu na priamom slnku nadobudnuté poruchy pigmentácie a ošetrenia hnedých pigmentových škvŕn.

Mezoterapia, a jej “spoločník” bez ihly, teda plazmové ošetrenie sú pozoruhodným nástrojom kozmetického a dermatologického priemyslu.

Ako je verejne známe, slnečné žiarenie je čoraz škodlivejšie a biela pokožka je takmer úplne bezbranná. Odstránenie nežiaducich škvŕn pokožky je tým pádom čoraz častejšou požiadavkou. Okrem toho, za vznik pigmentových škvŕn môžeme vďačiť aj nadmernému príjmu prípravkov s obsahom hormónov alebo iných liekov, umelým potravinárskym prísadám, chemickému znečisteniu. Toto všetko má na svedomí precitlivenie bielej pokožky voči škodlivým  UV-A a UV-B  žiareniam. Navyše, mnoho ľudí navštevuje soláriá, ktoré sú veľmi raným a častým dôvodom vzniku pigmentácie pokožky. Takto získané škvrny mierne zoslabnú na jeseň a zimu, ale nikdy nebudú úplne bez príznakov.

 

Otvárajú sa nové dimenzie

Tradičná kozmetika v boji proti pigmentovým škvrnám je posilnená “novou zbraňou”, ktorá pôsobí synergicky s predchádzajúcou liečbou (IPL, mikrodermabrázia, AHA, laser, atď), rozširujúc rozsah činností a efektivity odborníka: tradičná, ihlou vykonaná mezoterapia a plazma s najnovšou pôsobiacou látkou proti hnedým pigmentovým škvrnám melaninového pôvodu. Mezoterapia prebieha  vpichovaním peptidov Dermaheal, pomocou manuálnej alebo elektronickej pištole. Pomocou prístroja PlazmaFrax nastane exfolácia pleti a následne vytváraním ozónu, pigmentové škvrny sa po dvoch ošetreniach vybielia .  Tieto dve alternatívy môžu po sebe nasledovať.  Pri oboch spôsoboch sa môžu používať tie isté koktaily, ktoré obsahujú aj dlhodobo známe látky zabraňujúce vzniku pigmentu a zosvetlujúce látky, kým ďalšie látky boli v kozmetickom a estetickom priemysle doteraz neznáme.

 

Látky a efekty

Staršou pomocnou látkou je  vitamín C  (Purascorbol). Keďže je silným antioxidantom, zabraňuje melanogenéze. Navyše, v určitej koncentrácií má ľahký exfoliačný účinok. Vitamín C môže byť obohatený látkou GSH. GSH je látka zabraňujúca uchyteniu reziónov v správnych miestach enzýmu, vďaka čomu sa tyrozináza nemôže aktivovať. Ďalším prospešným účinkom je, že zabraňuje ďalšiemu dozrievaniu svetlého eumelanínu k tmavému feomelanínu; viaže voľné radikály a peroxidy, ktoré aktivujú činnosť tyrosinázy a melanogenézie. Okrem toho zlepšuje účinok melanocitotoxických látok. Do koktailu sa môže tiež pridať dexpanthenol (Dexenol), ktorý zvyšuje v rámci GSH množstvo buniek. Kvôli svojmu exfoliačnému a bieliacemu účinku môže byť vhodným doplnkom aj kyselina glykolová

Po intenzívnom ošetrení (4 – 6 sedení) je potrebné prejsť na udržiavaciu fázu. Samozrejme ani IPL nie je kontraindikovaná, odporúča sa každé 3-4 týždne vykonať deštruktívne fotoomladenie. Nezabudnite však, že všetky ošetrenia proti pigmentovým škvrnám môžu byť zbytočné, ak pacient nevyradí zo svojho života UV žiarenie (UV-A, UV-B).

 

4.5/5 - (13 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.