Skip to main content
Plet-kyselina hyauluronova

Kyselina hyalurónová

Čo je to kyselina hyalurónová?

Niektorí ľudia sa stále mylne domnievajú že táto kyselina na pleť nepatrí. Kyselina hyalurónová bola objavená v roku 1934 a práve kvôli názvu ,,kyselina“, ktorý v sebe nesie si mnohí myslia, že pri dlhodobom používaní môže pleti viac uškodiť ako jej pomôcť. Glykosaminoglykán alebo inak kyselina hyalurónová je komplexný sacharid, ktorý na seba viaže ďalšie látky. Avšak s klasickými kyselinami nemá nič spoločné. Je to látka, ktorú si  telo produkuje samo a preto ju organizmus bez problémov prijme .

Ako pôsobí?

Kyselina hylaurónová má za úlohu viazať na seba vodu a tým vytvárať gélovú štruktúru. Taktiež  pôsobí hydratačne na pokožku a vlasy.  Nemá žiadne vedľajšie účinky  a preto sa stala najpoužívanejšou látkou v boji proti vráskam. Rýchlo sa v tele odbúrava a to je tiež jeden z dôvodov prečo našla využitie v kozmetickom odvetví.

Kde sa kyselina hyalurónová nachádza?

Jej výskyt v tele je naozaj rozsiahly pretože sa nachádza okrem pokožky a vlasov aj v kĺboch, dýchacích cestách, v nosovej sliznici, nervovom tkanive a dokonca aj v ďasnách. Je súčasťou mnohých kozmetických výrobkov ako sú krémy, masky, séra či pleťové gély.

Aké sú jej účinky na pleť?

Jej zázračné účinky spočívajú najmä v schopnosti vytvárať úplne nové bunky. Taktiež dokáže odstraňovať odpad z existujúcich buniek. Kyselina HA sa v pokožke nasýti vodou a vtedy dokáže niekoľkokrát zväčšiť svoj objem. Svoju úlohu má aj pri udržiavaní kolagénu, ktorý sa v pokožke nachádza a vekom ho začína ubúdať. Hyalurón stimuluje tvorbu kolagénu v koži a tak spomaľuje celý proces starnutia.  Kyselina hylaurónová spolu s kolagénom teda tvoria základné faktory pre pružnosť a plnosť pleti .

Čo spôsobuje nedostatok Kyseliny HA?

Nedostatok Kyseliny HA sa môže prejavovať viditeľnými známkami starnutia kože v podobe vrások a straty pevnosti.
Strate tejto dôležitej látky pre pleť môžete predchádzať rôznymi spôsobmi: V prvom rade sa nevystavujte slnečnému žiareniu bez ochrany v podobe opaľovacieho krému s UV faktorom. Pitný režim je takisto kľúčový pri prevencii straty kyseliny hyalurónovej.

Vyplnenie vrások kyselinou hylauronovu

Existujú dve metódy, ktoré dokážu vyplniť vrásky pomocou tejto účinnej látky:

Injekčne

Injekčné vpichovanie kyseliny HA je častým a rozšírením spôsobom vypĺňania malých vrások a liniek. V prípade hlbších vrások je potrebné pridať ďalšie účinné látky. Táto metóda sa vykonáva na klinike estetickej medicíny, kde sa pomocou sterilnej ihly malými vpichmi dostáva kyselina do pokožky a vrásky vypĺňa zvnútra. Týmto spôsobom sú vrásky do hĺbky až ku spodnej vrstve pokožky.

Kozmeticky

Pomocou krémov a sér sa dá docieliť rovnaký efekt hladkej a pružnej pokožky avšak za dlhší čas. Tento spôsob aplikovania kyseliny HA do pokožky je teda postupný a pre pleť určite prirodzenejší. Pokožka je po pravidelnej aplikácii jemnejšia, plnšia a nadobúda zdravší vzhľad. Pomocou krémov sa však kyselina HA dostane len do vrchných vrstiev pokožky kde však spolu s inými látkami nachádza svoje pôsobenie.

Čo by ste ešte mali o Kyseline HA vedieť?
O tejto látke vznikajú mnohé mylné názory ako napríklad to, že táto kyselina je zárukou vyhladenia vrások. Kyselina hyalurónová dodáva pleti vlhkosť, je zdrojom hydratácie kožných tkanív a takisto aj kolagénu v nej. Dokáže vyplniť vrásky, ale môže sa správať veľmi rôzne. Sama o sebe teda hlboké vrásky vyplniť nedokáže a však spolu s peptidmi alebo retinolom si s nimi poradí.
4.6/5 - (14 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.