Skip to main content
vyrazky

Kožné vyrážky – 4 pravidlá kedy navštíviť doktora

Kedykoľvek sa u Vás vyskytne kožná vyrážka, Vaše myšlienky smerujú k otázkam ako: Čo je to? Je to vážne? Mal/a by som navštíviť lekára? Prinášame Vám článok o 4 pravidlách, ktoré Vám pomôžu pri rozhodovaní.

1.Pravidlo: Porozmýšľajte ako veľmi Vás vyrážka frustruje?

 V prípade, že Vás vyrážka naozaj obťažuje neváhajte a navštívte lekára.  Vôbec nezáleží na tom, či ide o bežný problém s pokožkou alebo, či na to druhí hovoria, že to nie je veľký problém. Vaše telo je iba Vaše a pokiaľ sa na Váš problém s vyrážkou chcete lekára spýtať, tak sa ho na to jednoducho spýtajte.

Aj zdanlivo ľahko liečiteľné vyrážky Vás môžu veľmi frustrovať, ak neviete čo s nimi a ako ich liečiť. Predstavte si, že neviete o tom, že máte tzv. “atletickú nohu” (symptóm kožnej infekcie nohy, spôsobuje svrbenie). Je možne, že budete nejakým spôsobom tolerovať svrbenie a pálenie pokožky na nohe niekoľko dní, možno týždňov, ale nakoniec pravdepodobne prídete do bodu, kedy sa z toho jednoducho zbláznite. Jednoduchým riešením je pritom krém na opaľovanie, ale ak to neviete a neporadíte sa s lekárom, tak sa budete tých niekoľko týždňov trápiť.

Vyrážky Vám môžu veľmi jednoducho spôsobiť aj psychický stres a dokonca aj úzkosť. Ak zistíte, že Vás nadmieru znepokojujú a dokonca máte prerušovaný spánok, tak je to ďalší dôvod na návštevu lekára.

2.Pravidlo: Porozmýšľajte ako dlho tú vyrážku máte?

Všeobecne platí, že čím dlhšie danú vyrážku máte, tým pravdepodobnejšie potrebujete navštíviť lekára. Ako dlho máte vyrážku? Väčšinou by vyrážka mala sama zmiznúť po niekoľkých dňoch. Ak máte vyrážku takto dlho a jej stav sa nemení alebo nezlepšuje, je pravdepodobne čas navštíviť lekára.

Bez ohľadu na to, ako dlho ste vyrážku mali, varovné príznaky, ktoré by Vás mali poslať k lekárovi sú:  bolesť, opuch, dýchavičnosť, pľuzgiere (o to horšie ak krvácajú) v okolí očí alebo v ústach, a taktiež pokiaľ sa Vám koža lúpe a vidíte to na posteľnej bielizni. 

3.Pravidlo: Máte už predchádzajúce skúsenosti s vyrážkami?

Ak ste už v minulosti mali rovnakú vyrážku, je veľká pravdepodobnosť, že to bude rovnaká diagnóza. Veľa ľudí sa domnieva, že pokiaľ sa vyrážka vrátila, tak pôvodne nebola správne diagnostikovaná diagnóza a následne bola nesprávne aplikovaná liečba. Problémom je, že existuje mnoho typov vyrážok, ktoré sa žiaľ nedajú úplne vyliečiť, ich stav sa dá iba kontrolovať a tým pádom je možnosť, že sa Vám počas života ešte vrátia.

Napríklad v závislosti od mnohých faktorov sa môžu vyrážky, ako je  akné, ekzém, atopická dermatitída, psoriáza, žihľavka, herpes, opar a rozacea (chorobné začervenanie pokožky)  objavovať pravidelne. Vzdelávajte sa o vyrážkach, ktoré Vám diagnostikovali, aby ste vedeli aký priebeh môžete v budúcnosti očakávať. Možno budete prekvapení, že pri určitom ochorení budete musieť pokračovať s liečbou v dlhodobom horizonte, aby ste ochorenie udržali pod kontrolou. Každopádne sa obráťte na svojho lekára, ak si nieste istí, či (a ako) máte pokračovať v liečbe.

4.Pravidlo: Ako Vaša vyrážka vyzerá?

V prípade, že máte vyrážku, ktorá podľa obrázku vyzerá ako pásový opar, tak s veľkou pravdepodobnosťou pásový opar aj máte. Niekedy sa však stáva, že nájdete obrázok a popis, ktorý presne zodpovedá Vašej vyrážke a niekedy sa nebudete vedieť rozhodnúť, pretože symptómy sedia na 2 alebo 3 typy rôznych ochorení kože.

Ak sú príznaky mierne a krátkodobé, tak lekára nemusíte nevyhnutne vyhľadať.  Ak Vás však vyrážka nevyhnutne fyzicky obťažuje alebo nadmerne znepokojuje a prejavy za pár dní nepoľavia , tak určite navštívte Vášho lekára. Je možné, že Vás Váš praktický lekár pošle za špecialistom (dermatológom), ktorý Vám vyrážku diagnostikuje a správne nastaví plán liečby.

4.6/5 - (11 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.